Skip to content

+49 40 822 4567 90

Italian specialties

The different regions of Italy offer a wide variety of delicacies. But it is especially the country's culinary specialties that are literally on everyone's lips. With our Italian specialties, bring a piece of Italy to your home.

101 Products

Licorice Truffles - La Praline

Licorice Truffles - La Praline

200g | 09.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
6,44 €
(32,20 €/kg) | No.: 4445
Delivery 1-3 Days
Black truffles 70% cocoa - Antica Torroneria Piemontese

Black truffles 70% cocoa - Antica Torroneria Piemontese

200g | 05.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
11,46 €
(57,30 €/kg) | No.: 4488
Delivery 1-3 Days
Peppermint Praline Truffles - La Praline

Peppermint Praline Truffles - La Praline

200g | 03.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
6,44 €
(32,20 €/kg) | No.: 4603
Delivery 1-3 Days
Antica Torroneria Piemontese - Sweet Truffle

Antica Torroneria Piemontese - Sweet Truffle

200g | 06.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
11,46 €
(57,30 €/kg) | No.: 4423
Delivery 1-3 Days
Babbini with pistachio cream - Babbi

Babbini with pistachio cream - Babbi

132g | 06.2026
★★★★★ ★★★★★ (1)
9,53 €
(72,20 €/kg) | No.: 4776
Delivery 1-3 Days
Truffles with caramelised hazelnuts - Antica Torroneria Piemontese

Truffles with caramelised hazelnuts - Antica Torroneria Piemontese

200g | 07.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
11,46 €
(57,30 €/kg) | No.: 4449
Delivery 1-3 Days
Pistachio wafers (Viennesi) - Babbi

Pistachio wafers (Viennesi) - Babbi

200g | 06.2026
★★★★★ ★★★★★ (0)
18,19 €
(90,95 €/kg) | No.: 4779
Delivery 1-3 Days
Cappuccino Truffles - Antica Torroneria Piemontese

Cappuccino Truffles - Antica Torroneria Piemontese

200g | 07.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
11,46 €
(57,30 €/kg) | No.: 4332
Delivery 1-3 Days
Truffles Panna Cotta - Antica Torroneria Piemontese

Truffles Panna Cotta - Antica Torroneria Piemontese

200g | 09.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
11,46 €
(57,30 €/kg) | No.: 4427
Delivery 1-3 Days
Antica Torroneria Tartufini

Antica Torroneria Tartufini

140g | 02.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
13,38 €
(95,57 €/kg) | No.: 4433
Delivery 1-3 Days
Antica Torroneria Piemontese Truffle Stracciatella Bag

Antica Torroneria Piemontese Truffle Stracciatella Bag

200g | 04.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
11,46 €
(57,30 €/kg) | No.: 4429
Delivery 1-3 Days
Antica Torroneria Piemontese - Truffles with pistachio and raspberry

Antica Torroneria Piemontese - Truffles with pistachio and raspberry

200g | 03.2027
★★★★★ ★★★★★ (1)
13,38 €
(66,90 €/kg) | No.: 4494
Delivery 1-3 Days
Citrus truffles - Antica Torroneria Piemontese

Citrus truffles - Antica Torroneria Piemontese

200g | 01.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
11,46 €
(57,30 €/kg) | No.: 4489
Delivery 1-3 Days
Amaretti (soft) pistachio 300 pieces - Falcone

Amaretti (soft) pistachio 300 pieces - Falcone

3,0 kg
★★★★★ ★★★★★ (2)
43,22 €
(14,41 €/kg) | No.: 4993-1
Delivery 1-3 Days
Dogliani Cantucci al Cioccolato

Dogliani Cantucci al Cioccolato

200g | 11.2026
★★★★★ ★★★★★ (1)
7,60 €
(38,00 €/kg) | No.: 4456
Delivery 1-3 Days
Pistachio biscuits - Antica Torroneria Piemontese

Pistachio biscuits - Antica Torroneria Piemontese

200g | 05.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
11,07 €
(55,35 €/kg) | No.: 4452
Delivery 1-3 Days
Pistachio Praline Truffles - La Praline

Pistachio Praline Truffles - La Praline

200g | 09.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
6,44 €
(32,20 €/kg) | No.: 4795
Delivery 1-3 Days
Pistachio wafers - Babbi

Pistachio wafers - Babbi

180g | 06.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
12,71 €
(70,61 €/kg) | No.: 4771
Delivery 1-3 Days
Cantucci almond 300 pieces - Falcone

Cantucci almond 300 pieces - Falcone

2,4 kg
★★★★★ ★★★★★ (1)
31,67 €
(13,20 €/kg) | No.: 4990-1
Delivery 1-3 Days
Dogliani Cantucci Nocciola (Italian hazelnut biscuits)

Dogliani Cantucci Nocciola (Italian hazelnut biscuits)

200g | 11.2026
★★★★★ ★★★★★ (0)
7,60 €
(38,00 €/kg) | No.: 4455
Delivery 1-3 Days